ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Зянковіч, Зяньковіч / Ziankovič, Ziańkovič / Zienkowicz, Zieńkowicz / Зенкович, Зенькович  (Прочитано 12450 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

demetr

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Вітаю!
У сваім радаводзе адшукаў прозьвішча, падобнае вашаму: Зяньковіч. Мае продкі з такім прозьвішчам паходзяць з засьценку Галавачы, што на Уздзеншчыне (Ігуменскі павет), куды, мяркую раней перасяліліся з засьценку Зяньковічы, што знаходзіцца таксама на Узденшчыне. Прыналежылі да шляхецкага саслоўя, пасьля зьбяднелі да мяшчанаў, а пасьля (прыблізна каля 1880 году), некаторыя семьі - да сялянаў.
Акрамя гэтага, у мястэчку Магільна, што таксама на Уздзеншчыне жылі (падазраю, што й зараз жывуць) Занкевічы, на 1880 год - сялянскага саслоўя.

Ёсьць меркаваньне, што і Зяньковіч, і Занкевіч - крыху трансфармаваныя прозьвішчы ад прозьвішча Зянкевіч. Наўрад ці наадварот, бо да нашых дзён дайшоў верш Андрэя Рымшы з радкамі:

"Дружныя залпы стральцы, па літвінах пусцілі
Потым нашых вершнікаў на канях парубілі.

Палеглі слаўны рыцары, Зянкевіч ды Ціхінскі
Быў жа яшчэ забіты там, рыцар Ян Тымінскі

Ўсе яны служылі ў Ёрдановай роце
Доўг свой Айчыне аддалі рыцарскі ў годнай цноце"

Словы Андрэя Рымшы з паэмы “Dziesięćroczna powieść wojennych spraw... Krysztofa Radziwiła...” (“Дзесяцігадовая аповесць ваенных спраў князя Крыштафа Радзівіла”). Паэма выдадзеная ў 1585 г. у Вільні, апісаныя ў ёй падзеі адбываюцца ў 1580 г.
Гурт Стары Ольса паставищ гэты верш на мызыку - песьня "Рыцарства щсё сышлося".
« Последнее редактирование: 30 Марта 2010, 14:57:43 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Папярэднее паведамленьне выдзелена з тэмы пра Зянкевічаў. Прозьвішчы ўсё-ж розныя. І вывады рабіліся асобныя.

куды, мяркую раней перасяліліся з засьценку Зяньковічы, што знаходзіцца таксама на Узденшчыне.

Вёска правільна называецца Зенькавічы.
« Последнее редактирование: 30 Марта 2010, 15:02:54 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Васiль Юрша

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 414
Зеньковичи - шляхта Ошмянского повета
Вывод шляхты герба «Siestrzeńcewicz» в ОГС в 1827г.
Проживали в Ровнополе, Нендзе=Горное Поле, Якуни...
Имели кровное родство со шляхетними с Сулистровскими, Пршецишевскими, Горзеньскими, Климаньскими...
Заинтересован в восстановлении полного родовода ошмянских Зеновичей.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Бабка Янкі Купалы была зь Зяньковічаў.

Жылі ў з. Падсадзка (Ігуменскі пав.).

Павел
  |
Пётар
* 1738/51, † 1811/7
  |
Юзаф
* 1783/90
х Барбара Камароўская, * 1809
  |
Валерыя
* 1823/30, † 1913
х Ануфры Луцэвіч, * 1814, † /1883, с. Дамініка Л. і Тарэзы Вяраксы.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

MATAE

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 10
Некая Зенкович Бронислава (рожд. начало 19 в.) была женой Фердинанда Фадеева Сержпутовского (рож. 1807)

nina_edward

  • Пользователь
  • **
  • Сообщений: 51
Тема "Зеньковичей", похоже, давно никого не интересует и поэтому мой призыв, возможно, прозвучит как глас вопиющего в пустыне. Но все же рискну задать вопрос: уважаемые потомки разных родов Зеньковичей, делал ли кто-нибудь из вас тест ДНК? Меня это интересует, т.к. в своих генеалогических исследованиях у меня наблюдается серьезнейшая пробуксовка из-за отсутствия документов нужного периода (2-я половина 19-го века, Оршанский уезд). На сегодняшний день эта фамилия в нашем роду прекратила свое существование, а это ведь фамилия моей мамы. Из самых дальних известных предков по этой линии известен всего только прадед — Зенькович Николай Петрович (ж. Вевель Тереза Францевна), переехал к жене в ок. Свидерщина Кохановской вол. Оршанского уезда, купил там землю. Был православный, в 1905-06 г. перешел в католицизм.
Очень было бы хорошо (для меня), если бы наши интересы совпали и представители рода (-ов) Зеньковичей сделали ДНК-тест на аутосомы.

Пошукавыя прозвiшчы: Квасавец, Зяньковiч, Вевель, Шукайла, Скарупа, Крукоўскi, Нямiра, Гось

Nepherhotep

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 5
  • ищу Занкевичей Мозырьского уезда
Добрый день, nina_edward

Тест ДНК для определения гаплогруппы нужно проводить строго по мужской линии. Т.е. нужно чтобы был генетический материал отца вашей мамы, иначе нельзя подтвердить принадлежность к тому или иному роду Зенковичей.

nina_edward

  • Пользователь
  • **
  • Сообщений: 51
Nepherhotep

Спасибо, я это знаю. Но поскольку такой вариант у меня отсутствует, то аутосомный тест мне бы тоже помог, т.к. если бы появились какие-то совпаденцы с представителем этого рода, то я бы могла с большой долей вероятности предполагать, что это будут совпаденцы именно по линии Зеньковичей.
Пошукавыя прозвiшчы: Квасавец, Зяньковiч, Вевель, Шукайла, Скарупа, Крукоўскi, Нямiра, Гось

Nepherhotep

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 5
  • ищу Занкевичей Мозырьского уезда
Тогда да, имеет смысл. Однако, на мой взгляд, не менее продуктивно будет просто поискать Зенковичей. Во-первых, известно отчество, а это значит, что его отец будет упомянут в ревизских сказках 1858-го. Нужно просматривать ревизские по "родовым" местам Зенковичей. Во-вторых, попробуйте поискать метрическую книгу о бракосочетании по родине матери. Либо там же - о рождении детей, в МК может быть дополнительная информация о родителях, это будет даже проще, т.к. нужно будет просмотреть только конкретный год - год рождения вашего деда.

Nepherhotep

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 5
  • ищу Занкевичей Мозырьского уезда
Кстати, раз он покупал землю, значит должен быть и купчая. В документе, скорее всего, найдете разные интересные подробности - включая место рождения или титул (если таковой был).

nina_edward

  • Пользователь
  • **
  • Сообщений: 51
Если бы это было так просто, то и вопросов бы не возникало. В том-то и дело, что документов за этот период не сохранилось, а места рождения прадеда я просто не знаю. Откуда он появился -- неизвестно. Вариантов у меня несколько, я их всех фильтрую из этого региона (Орша-Толочин-Коханово-Сенно). И примерные кандидаты на эту "роль" у меня есть, но проблему это пока не решило. Купчую я пока тоже не нашла. Поэтому тест ДНК на аутосомы меня и интересует.
Пошукавыя прозвiшчы: Квасавец, Зяньковiч, Вевель, Шукайла, Скарупа, Крукоўскi, Нямiра, Гось

Nepherhotep

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 5
  • ищу Занкевичей Мозырьского уезда
nina_edward тогда да, имеет смысл. А запись о смене религии тоже не нашли?

nina_edward

  • Пользователь
  • **
  • Сообщений: 51
А запись о смене религии тоже не нашли?
Тоже пока нет. Эти дела мне попадались, смотрела, но по конкретно этому региону ничего нет.
 
Пошукавыя прозвiшчы: Квасавец, Зяньковiч, Вевель, Шукайла, Скарупа, Крукоўскi, Нямiра, Гось

GrayRam

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 244
Булгарин Николай брак в 1712 г. с Людовикой Зенковичевой - Zienkowiczowa Глусский костел. НИАБ 937-4-15 л.д.83
Имею копию метрики о браке (латынь).
« Последнее редактирование: 04 Ноября 2014, 13:12:59 от GrayRam »

ziankovich

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 2
Далучуся і я да дыскусіі як непасрэдны носьбіт прозьвішча "Зянковіч".

Па-1, апроч Сястржэньцэвіча, Зянковічы карысталіся таксама Лялівай і яе адменай -- гербам Зянковіч. Сыстэмы я пакуль так і не зразумеў -- відаць, што ў рода было досыць шмат галінаў.

У Кракаве ў канцы XIX стагоддзя жыў вядомы навуковец і публіцыст, вельмі шанаваны ў гэтым горадзе, Леан Зянковіч. Ён вымушаны быў пераехаць туды пасьля паўстаньня 1831 году, у якім ён прымаў актыўны ўдзел. Паходзіў ён з Пружаншчыны.

Знаходзіў я таксама сьляды Зянковічаў з Пастаўшчыны. Пра ігуменьскіх Зянковічаў таксама чуў.

Распавяду крыху пра наш радавод.

Бацька мой нарадзіўся на Ўкраіне, у горадзе Сумы, дзе Зянковічы жывуць што найменьш 5 пакаленьняў. Мой прадзед Валерыян Зянковіч, паводле сямейнай легенды, быў выхадцам з Кракава -- ягоны бацька Казімір нібыта перасяліўся ва Ўкраіну ў часы будаўніцтва чыгункі і даслужыўся там да вялікіх чыноў.

Аднак гэтую легенду мне ўдалося абвергнуць. Справа ў тым, што Валерыян быў рэпрэсаваны ў 1937 годзе і дадому не павярнуўся. Я знайшоў публікацыі сьпісаў рэпрэсаваных, выдадзеную Сумскім абласным СБУ на падставе архіваў НКВД. Дык вось, там ёсьць толькі адзін Валерыян Зянковіч, які быў народжаны ў Віцебску. Хутчэй за ўсё, туды і цягнуцца карані нашага роду.

У Валерыяна, апроч майго дзеда, былі яшчэ дзеці. Але кантакты зь імі страчаныя яшчэ 60 год таму. Вядома, што частка зь іх перасялілася на Стаўрапольшчыну, і іх нашчадкі мусяць і зараз там жыць.


Калі нехта нешта чуў пра віцебскіх Зянковічаў, буду ўдзячны за інфармацыю. Я зараз жыву ў ЗША, і калі дабяруся да Сумаў, канешне атрымаю копію справы прадзеда, адкуль можна будзе выцягці болей дэталяў.