ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Змачынскі, Жмачынскі / Zmačynski, Žmačynski / Zmaczyński / Змачинский, Жмачинский  (Прочитано 9087 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

victor

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 225
Ищу информацию о роде Змачинских.

Змачинские:  Иван-Семен --- Юзеф --- Иоахим --- Игнатий (мог родиться прим в 1850-х, возм раньше).

Игнатий Змачинский имел детей : Мария (род ок 1880-85, муж Шестаковский), Елена, Людвика, Пелагия, Бронислава и сын (имя?).
Они родились в Игумене.

Также есть информация, что некий Змачинский Игнатий Ефимович имел сыновей Болеслава 1871 (род в Минске, крещен в костеле Св. Марии г.Минска) и Вацлава, родившегося крещеного в Игумене.
Тот ли самый это Игнатий неизвестно, но похоже на то.

Также известно, что некий Игнатий Ефимович был "member of Igumen City Administration in 1890".
Его отец Ефим родился в 1822.

Из этой разрозненной информации хотелось бы выделить ветвь Игнатия, определиться кто именно были его  дети, потомки, а также кто была его жена.

Заранее благодарю.
« Последнее редактирование: 20 Февраля 2014, 19:18:53 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »

Вітальд Ханецкі

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 111
  • гэрбу "Вэнда"
Змачынскі

Мікалай
   |
Казімер
Харунжы лёгк. кавалерыі ВКЛ.
   |
Іван-Сямён
   |
Юзафат (Іосіф)
х Францішка
   |
Яўхім
* 1802.09.08
х Францішка
   |
Ігнаці
* 1838.02.22
х Мальвіна Праляскоўская /Пржэляскоўская/
   |
------------------------------------
Баляслаў            Вацлаў
* 1871.08.22      * 1875.01.02
                                                                                                                             

Ігнаці Змачынскі жыў у 1857-61гг. у Менскім павеце засьц.Застаржыньне

Сярод іншых Змачынскіх Ігнаці Яўхімавіч Зм. чыніў вывад у Менскім ДДС 1859.12.19 (далучэньне да роду) у 6-ю частку РК, Правячы Сенат не зацьвердзіў іх сваім Указам 1860.06.14, №5396, з-за недахопа доказаў. Нейкі час былі запісаныя ў стан вольных хлебапашцаў. Але ўжо іншым Указам Пр.Сенатау 1865.12.14 №4799 быў зацьверджаны ў дваранстве Рас.Імперыі.

Ігнаці Яўхімавіч Зм. далучаў у 1889г. да роду сваіх сыноў Баляслава і Вацлава, на той час (1889г.) ён жыў у г.Ігумен, на вул.Астрогскай, ва ўласным доме.
Правячы Сенат сваім Указам 1890.01.15 №367 зацьвердзіў яго сыноў у дваранстве Рас.Імп.

Баляслаў Ігнацьевіч Зм. у 1889.09. прыпісваўся да прызыўнога вучастка па Дукорскай Валасной Управе Ігуменскага павету пасьля адбыцьця вайсковай службы.

Вацлаў Ігнацьевіч Змачынскі чыніў вывад у Менскім ДДС 1908.08.05 №66, пра далучэньне да роду свайго сына Рамуальда, які нарадзіўся ў  г.Ігумен у 1904.03.27, ад яго жонкі Леантыны-Браніславы Бэліна-Беліновічы. У метрыцы хроснымі Рамуальда выступаюць дзядзька Бяляслаў Змачынскі, сваячніца Марыя Пржэляскоўская і цётка Алена Змачынская.
У 1908г. сям'я жыла ў Ігумене.

Пры першапачатковым вывадзе Менскага ДДС 1830.02.24 Змачынскія  выступалі з прыдомкам Мзура-Змачынскія,
 Указам Пр.Сената 1842.09.11 №3145 былі зацьверджаны ў дваранстве з унясеньнем у 6-ю частку РК.
Выкарыстоўвалі герб "Ліс".

Частка дакументаў, якія яны выкарыстоўвалі для доказу дваранства, былі яўна фальшывыя, што, улічваючы тагачасную сітуацыю, было ня рэдкасьць.

Дадзеныя з дваранскай справы Змачынскіх.
НГАБ Ф.319-воп.2-спр.1231
« Последнее редактирование: 21 Февраля 2014, 18:59:36 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
Dic, duc, fac, fer!

victor

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 225
Благодарю за такой развернутый ответ!

Для меня еще важно узнать, были ли Болеслав и Вацлав братьями Марии, Елены, Пелагии и Брониславы, т.к. Отчество Игнатия под вопросом, а
 известны только перечисленные дочери, родившиеся в Игумене.

Точно ли восприемница Елена была теткой Ромуальда?


Вітальд Ханецкі

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 111
  • гэрбу "Вэнда"
Гэта пакажуць толькі метрыкі Ігуменскага касьцёла, калі яны ёсьць за 1880-я - 1900гг.

Дарэчы я крыху памыліўся, Ігнаці Яўхімавіч жыў у засьц.Застаржыньне дп 1867г., так у дакументах, а увогуле можа і болей.  Дзе гэта знаходзілася я ня ведаю, трэба шукаць у сьпісе населенных месцаў Менскай губерніі...
Dic, duc, fac, fer!

Vistana

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Добрый день! Меня так же очень интересует Род Змачинских. Беларусь, Слуцкий район, деревня Чапличи или Чаплицы. Знаю, что в семье было три брата: Михась, Ян, Станислав. Отчество - Людвиговичи. Станислав, вроде как рожден 1887 или в 1897 годах. Эти данные приблизительны. Мать этих братьев, вроде как была знахаркой. Вместе с бабушкой Станислава, всю деревню лечили травами... Двое старших, Ян и Михась, воевали в первой мировой. После войны эмигрировали в США. Примерно до 1936 года, поддерживали связь с младшим братом Станисловом. В Чаплицах, Станислав женилсяна Марии Корбут (у Марии был брат Игнес, а у него родился сын Ростислав, мать и бабушку Марии звали Антонина и Стефа). У Станислава и Марии, в Чаплицах родилось две дочери: Лариса и Виктория. Я внучка младшей, Виктории. Очень бы хотелось узнать историю семьи. Знаю так же, что где-то в 1930м (примерно) мою прабабушку Марию сослали, вроде как в Хабаровский край, пока её муж Станислав обучался медицине в Харькове на Украине.
« Последнее редактирование: 23 Февраля 2019, 05:27:49 от Vistana »

Григория

  • Гость
Болеслав Иванович Змачинский лежит на Введенском (немецком) кладбище в Москве.
Он родился в 1871 году в г. Вильно, закончил Виленскую Первую гимназию, был мещанином. Был женат на бабушке моей бабушки, на Ольге Николаевне фон Багговут (в первом браке фон Нитче). Болеслав Иванович взял ее с четырьмя детьми после того, как её бросил муж и уехал в Петербург.
Болеслав Иванович умер 29 ноября 1914 года.
...
Не знаю, как фото вставить.
« Последнее редактирование: 15 Апреля 2021, 21:58:30 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »

Калечыц

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1059
Род Змачынскіх (Жмачынскіх) паходзіць з Койданаўскага графства Радзівілаў. Продкі ў 16-17 ст. - путныя баяры Жмакі.
In hoc signo vinces

Калечыц

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1059
AGAD, акты вайсковыя.

Францішак Жмачынскі, кананір корпуса артылерыі Караля Станіслава Радзівіла, 1785 г.
In hoc signo vinces

Калечыц

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1059
Жмачынскія, запісаныя сялянамі графа Ржэвускага ў вёсцы Ракошычы Ліцьвянскай парафіі, 1816 г.
In hoc signo vinces