ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Більдзюкевіч / Biĺdziukievič / Bildziukiewicz / Бильдзюкевич, Бильдюкевич  (Прочитано 13844 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Елен

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 6
  • Бильдзюкевич
Подскажите, пожалуйста, как могло случиться что в деле архива за 1838 год мой предок (или однофамилец  :() значился дворянином - в деле написано: "Дворянин такой-то назначен на должность бухгалтера в ... думу", а в списках дворянских родов 20 века фамилия не значится? Судя по тому что служил - был небогат.
очень важно быть достойным своих предков

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Для пачатку скажыце якое прозьвішча і месца жыхарства, у справе якога архіва напісана і ў якім сьпісе яго няма.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Елен

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 6
  • Бильдзюкевич
В начале моего поиска работник архива сходила куда-то и проверила списки дворян, в которых сказала моей фамилии нет.
Но в процессе поиска я дошла до фонда 299.
В архиве есть такой фонд - Личный состав чиновников присутствия. В нем есть дело об определении на должность моего предка в 1837 - 1839 г.г.. Там написано: дворянина Бильдзюкевича. Мне работники архива сказали, что возможно какие-то документы кто-то не собрал вовремя и подросшее поколение не получило дворянство. Так было??? Подскажите, пожалуйста.
очень важно быть достойным своих предков

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Більдзюкевічы — беларускі шляхецкі род. У расейскім шляхецтве зацьверджаныя не былі. Падавалі дакумэнты ў Менскі ДДС. Выводзіліся двума асобнымі лініямі, адныя жылі ў Вілейскім пав. (1802.07.27), другая — ў Ігуменскім і Слуцкім паветах (вывад 1816.01.24). У Нацыянальным Гістарычным архіве Беларусі павінна быць родавая справа, у фондзе 319, вопіс 2.

Таксама памятаю, што Більдзюкевічы сустракаюцца ў мэтрычных кнігах Радашковіцкага касьцëлу.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Елен

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 6
  • Бильдзюкевич
Шчырае дзякуй, пан Ўладзіслаў, за дапамогу!

очень важно быть достойным своих предков

Елен

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 6
  • Бильдзюкевич
Дзень добры, Вам! Знайшла па Вашай парадзе родавую справу у фондзе 319 вопiс 2. Падкажыце, калi ласка, як цяпер знайсцi дакументы пра: "Выводзіліся двума асобнымі лініямі, адныя жылі ў Вілейскім пав. (1802.07.27), другая — ў Ігуменскім і Слуцкім паветах (вывад 1816.01.24)"
Мару потым знайсцi усiх сённяшнiх Бiльдзюкевiчау i пазнаёмiць.
очень важно быть достойным своих предков

Елен

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 6
  • Бильдзюкевич
Вечар добры, Вам! Я знайшла успамiн аб маiм продку у артыкуле аб князе Сапеге (1700г.) http://pawet.narod.ru/book/hist/sapehi.html.
А адкуль князi набiралi сваi войскi?
Есць цi у архiвах архiу Сапегi за 1500-1700 г.г. ?
очень важно быть достойным своих предков

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
У вас на рукох архіўныя дакумэнты — іх вывучайце. Увесь радавод там, і вывады там. Які сэнс зараз поўзаць па інтэрнэту і шукаць "продкаў"?… Знайдзіце сваіх уласных прамых продкаў. Паглядзіце мэтрычныя кнігі тых месцаў, дзе яны жылі. Потым будзеце думаць і пра зьяднаньне ўсіх Більдзюкевічаў, і пра Сапегаў…

P.S. У 1700 Сапегі ня былі князямі, іх княскі тытул пазьнейшы.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

GrayRam

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 244
Герб Бильдзюкевича Томаша, виленского войта 1629 г.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Герб Бильдзюкевича Томаша, виленского войта 1629 г.


Такі дробнае фота, што і разгледзець немагчыма.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

GrayRam

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 244
Креплю увеличенное фото.
Как я понимаю, это семейный герб Томаша Бильдзюкевича. Родовой же герб Корчак, верно?


Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Мар’яна Беляеўская / Балячэўская / Белячэўская
   Пры шлюбе зь Ліхадзіеўскім названа "Томчынай", удавою.
   Перад першым і другім шлюбам жыла ў Серабранцы (мяркую, што гэта нейкае прадмесьце Радашковіч).
х1 Радашковічы, р.-к. к. 1803.05.10 Піліп Ліхадзіеўскі, удавец.
х2 Радашковічы, р.-к. к. 1826.01.26 Ян Більдзюкевіч, удавец.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

fatso

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 278
    • Rodzina Robakow w Charkowie 1906
Кажется мне что герб упоминает две фамилйи, свадебный?
Пробовал прочесть что написано на древне-польском языке
по правой стороне иллустрацйи. Напоминает аншлянг театральный.
“Tryumph Apollina y muz Parnasu. Na zacne wesele JegoMosci P(ana)
Krysztofa Sulistrowskiego i Jej Moscia Panna Klara Bildziukiewiczowna
Cora Jegomosci Pana Tomasza Bildziukiewicza, wojta miasta stolecznego
w  WKL  Wilenskiego, sekretarza Krola Jegomosci.
Podany przez zyczliwego sluge Stanislawa Jana Mithan,
roku 1629, miesiaca September, dnia30

Красивое свадебное заявление.
"Nie pozwol aby Cham gownem prychal miast je sam polykac"
- Hr Mendewesz

fatso

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 278
    • Rodzina Robakow w Charkowie 1906
Здесь вам увидеть что я разработал по левой стороне
этой древней иллустрацйи-

Aby Bildziukow dziela swiatu oglosili
Strzala z Krzyzem o wiare/y Zamek/dzielnosci
Znacza: Rzeki y Morze/bogobojnosc/roztropnosci
Traby beda glosily, poiranne zorze
Swiecic z Sloncem./a Rzeki wplywac beda w Morze.
"Nie pozwol aby Cham gownem prychal miast je sam polykac"
- Hr Mendewesz

fatso

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 278
    • Rodzina Robakow w Charkowie 1906
Почему я думаю что это герб синтетический,соединяет герба двоих
фамилий и города-прошу смотреть герб Тромбы в долном левом поле и герб Йелита
в дольном правом. Двоих рыцарских голов Crest of Arms в голове герба. У меня в моей коллекцйи серебер
такой-же синтетический герб выработанный имперским золотником в г.Вене. Соединаются в матримонияльном браке знаменитые рода еврейских плутократов-бароны Ротшилды и деВормс. Смотреть пониже.
"Nie pozwol aby Cham gownem prychal miast je sam polykac"
- Hr Mendewesz