ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Лукомскі / Lukomski / Łukomski / Лукомский  (Прочитано 18662 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Элла

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1024
Re: Лукомскі / Lukomski / Łukomski / Лукомский
« Ответ #30 : 29 Сентября 2020, 13:04:50 »
Если Ваш родственник потомственный дворянин, то нужно искать его дворянское дело, где будет  информация о его миграции откуда либо, а  иначе трудно кого - то искать в Беларуси, если  неизвестен населенный пункт проживания .   

Сергей Безносюк

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 9
Re: Лукомскі / Lukomski / Łukomski / Лукомский
« Ответ #31 : 20 Декабря 2020, 22:14:30 »
Может быть есть у кого-нибудь сведения о гербе князей Лукомских XVI -XVII вы.?

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Лукомскі / Lukomski / Łukomski / Лукомский
« Ответ #32 : 21 Декабря 2020, 15:46:56 »
Гэрб князя Лукомскага зь пячаткі 1533.

« Последнее редактирование: 07 Июня 2023, 17:08:03 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Сергей Безносюк

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 9
Re: Лукомскі / Lukomski / Łukomski / Лукомский
« Ответ #33 : 21 Декабря 2020, 23:20:52 »
Спасибо, Владислав. Интересно, что герб практически не изменился в последующее время. 
Также можно заметить сходство с гербом Масальських. Правда у последних вместо лилии знак похожий на букву «М». А лилия ли это? Масальские также применяли Корчак внизу. Т.е. кто-то у кого-то срисовал. Тут надо заметить, что Масальские выводились по женской линии от Ольгерда. Лукомские себя выводили то же от Ольгерда. А более ранние печатки Лукомских может есть?

Этот генеалогический ребус Карачевских, Лукомских, Гольшанских и великого князя Витовта пока не решаем.
« Последнее редактирование: 21 Декабря 2020, 23:36:55 от Сергей Безносюк »

Ёланта

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 3
Re: Лукомскі / Lukomski / Łukomski / Лукомский
« Ответ #34 : 07 Июня 2023, 16:05:39 »

Прашу дапамогі ў пошуку інфармацыі пра Мацея і Міхаліну Лукомскіх з Відагошчы Мінскай вобласці і іншых членаў Роду. Іх дзеці: Пётр, Алойзі і Аліцыя жылі ў Польшчы. Яны прыехалі ў Польшчу каля 1915-1920? Алойзі Лукомскі — мой дзед.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Лукомскі / Lukomski / Łukomski / Лукомский
« Ответ #35 : 07 Июня 2023, 17:55:36 »
Прашу дапамогі ў пошуку інфармацыі пра Мацея і Міхаліну Лукомскіх з Відагошчы
Маёнтак Відагошча ў 1870-1890 актыўна распрадаваўся рознымі часткамі, купілі і Лукомскія. Але хто яны такія і адкуль — зараз не вядома. Дакумэнтаў пра пакупку зямлі даволі шмат, іх трэба пераглядаць, верагодна, знойдуцца дакумэнты і пра куплю Лукомскімі.

Зараз вось гэтая справа можа быць цікаваю:

НГА Беларусі. Фонд 183, вопіс 2, справа 24564.
Дело по обвинению крестьян им. Выдогощь Белоручской вол. М. и А. Томашевичей в уничтожении векселей, выданных Королькевичу в счет долга первым мужем М. Томашевич Лукомским.
10.08.1913—03.12.1913.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Ёланта

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 3
Re: Лукомскі / Lukomski / Łukomski / Лукомский
« Ответ #36 : 07 Июня 2023, 19:00:32 »
Вялікі дзякуй за вашу дапамогу і падказку. Моўны бар'ер выклікае ў мяне сур'ёзныя праблемы ў пошуках. Чым больш інфармацыі я магу знайсці самастойна, тым больш складана гэта становіцца.

Я мала ведаю пра дастатак сям'і. Дзед казаў, што ў іх было шмат зямлі і млын. У мяне пячатка майго дзеда з гербам, так што яны былі сяляне, я ўжо нічога не разумею. Мне вельмі цікава наконт больш ранняга часу, але я прызнаю, што прыярытэтам з'яўляецца пошук сям'і. У маёнтку, безумоўна, засталіся сёстры дзеда і маці Міхаліна. Некалькі дзяцей, у тым ліку мой дзед, з'ехалі за мяжу і не вярнуліся.

Падкажыце, калі ласка, дзе і як шукаць такую ​​інфармацыю? Яны, вядома, былі каталікамі, мой дзед быў ахрышчаны ў Мінску, але я знайшоў звесткі, што касцёл не захаваўся. Аднойчы я прачытаў, што яна згарэла, таму мяркую, што касцёльнага архіва не існуе.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Лукомскі / Lukomski / Łukomski / Лукомский
« Ответ #37 : 08 Июня 2023, 00:20:45 »
Ёланта,

Копію названай мной справы вы можаце замовіць у архіве:
https://niab.by/newsite/en/our-services
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Ёланта

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 3
Re: Лукомскі / Lukomski / Łukomski / Лукомский
« Ответ #38 : 08 Июня 2023, 12:35:07 »
Дзякуй  :)