ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Ліхадзіеўскі / Lichadzijewski / Lichodziejewski / Лиходзиевский, Лиходиевский, Лиходеевский, Лиходзеевский, Лихадиевский, Лихадзиевский  (Прочитано 36301 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Васіль Грыбоўскі-Гурыновіч

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 239
  • Грыбоўскі В.А.
Дв. Лиходовский Викентий Федоров Вызненская церковь 1835

Волосовичская ц. 1890 г. У Юлиана Лиходиевского сын Петр.

Борисовский уезд им. Адольфина Лиходзеевский Флориан Адамов, дв. Рима-котолик 30 дес. земли, Зембинская волость. 1889 г.

Слуцкий уезд, Ремезовщина Лиходзеевский Александр Иосифов, дворянин РКИ, 26 дес. Потейковская вол. 1889 г.

Омговичская церковь 1865 г.
Зас. Лес-Фари Слуцкий уезда дв. Адам Иванов Лиходзеевский

З павагай
« Последнее редактирование: 16 Мая 2013, 16:28:33 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
Любі бацькаўшчыну, ведай продкаў і адказвай толькі за сябе

Marinka-malinka

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 2

Ваша згода не патрабуецца. І я ня раіў-бы надта давяраць мастацкай біяграфічнай літаратуры савецкіх часоў.

Толькі тое, што я трохі ведаю радавод тых Пальчэўскіх, дае магчымасьць зразумець, што значыць фраза: "Девичья фамилия моей бабушки Лиходиевская. Так вот  родной дядяеё отца  ---- Алесь Пальчевский".

У Алеся Пальчэўскага (* 1905) былі 2 сястры:
N. — замужам за Антонам Ліхадзіеўскім, у іх дачка Ніна (*1914), замужам за N. Разанавым;
Вольга (?) — замужам за Іосіфам Ліхадзіеўскім, у іх дзеці Міхаіл (* 1906) і Аляксандар (* 1912).

Гэта ўсе зьвесткі пра гэтую галінку Ліхадзіеўскіх. Калі ёсьць дапаўненьні, буду рады іх пабачыць.
Что за бред???? То есть Вы лучше знаете историю моей семьи??? Ничего, конечно, что у нас дома есть книга, собственноручно подписанная Пальчевским...В которой он моего прадеда называет племянником...Откуда у вас вообще такая информация?...Наобум написали?Мой прадед (Иван Антонович Лиходиевский) был старшим сыном Марии Осиповны Пальчевской!
« Последнее редактирование: 16 Мая 2013, 16:28:47 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты

Ваша згода не патрабуецца. І я ня раіў-бы надта давяраць мастацкай біяграфічнай літаратуры савецкіх часоў.

Толькі тое, што я трохі ведаю радавод тых Пальчэўскіх, дае магчымасьць зразумець, што значыць фраза: "Девичья фамилия моей бабушки Лиходиевская. Так вот  родной дядяеё отца  ---- Алесь Пальчевский".

У Алеся Пальчэўскага (* 1905) былі 2 сястры:
N. — замужам за Антонам Ліхадзіеўскім, у іх дачка Ніна (*1914), замужам за N. Разанавым;
Вольга (?) — замужам за Іосіфам Ліхадзіеўскім, у іх дзеці Міхаіл (* 1906) і Аляксандар (* 1912).

Гэта ўсе зьвесткі пра гэтую галінку Ліхадзіеўскіх. Калі ёсьць дапаўненьні, буду рады іх пабачыць.
Что за бред???? То есть Вы лучше знаете историю моей семьи??? Ничего, конечно, что у нас дома есть книга, собственноручно подписанная Пальчевским...В которой он моего прадеда называет племянником...Откуда у вас вообще такая информация?...Наобум написали?Мой прадед (Иван Антонович Лиходиевский) был старшим сыном Марии Осиповны Пальчевской!

Ну раскажыце свой радавод, не забываючы ўказваць даты. Толькі без лухцені пра прыгнаных з Польшчы Ліхадзіеўскіх.
« Последнее редактирование: 16 Мая 2013, 16:29:00 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

bobli

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Здравствуйте! 
Так уж сложилось что я тоже имею эту фамилию.
Но война и революция оставили мне очень мало информации о предках.  Деда не стало до войны, тетку отправили в Казахстан, да и отец не успел мне ничего рассказать.
Знаю что отец Александр Иосифович родился в д.Михалово (около Шацка) Пуховичского района и что его дед приехал из д. Андруши Узденского района.
Знаете ли вы что нибудь об этой ветке нашей фамилии?
Заранее спасибо.

Еще интересен населенный пункт Лиходиевский в Архангельской области Ветковский район. Может вы знаете его происхождение?
« Последнее редактирование: 16 Мая 2013, 16:29:14 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
bobli,

напішыце, калі ласка, даты і падрабязьней радавод. А таксама апішыце сваяцкія сувязі — як звалі жонак, з кім жанаты браты, за каго выходзілі сёстры.
« Последнее редактирование: 16 Мая 2013, 16:29:27 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Ksyuhus

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
добрый вечер
ищу любую информацию
Лиходиевский Ка(ударение на "а")роль.
Женат на Лиходиевской Малвине.
год рождения 1855 (если не ошибаюсь)
Имели 9 детей ( помню только Ян, Эдвард,Мария (моя прабабушка. Позже стала Петуховой и жила в г.Бобруйске ..)
шляхтичи,где родились не известно, но позже переехали в Бобруйский уезд(губерню). отправлены на Урал в ссылку.
« Последнее редактирование: 16 Мая 2013, 16:29:40 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Бабруйскі павет для Ліхадзіеўскіх не зусім звычайнае месца. У мяне ёсьць зьвесткі, што некалькі Ліхадзіеўскіх куплялі там зямлю ў к. 19 ст., на жаль Караль не сустракаецца.

Я думаю, трэба паглядзець мэтрычныя кнігі Бабруйскага касьцёлу канца 19 — пачатку 20 ст., яны захаваліся. Цалкам верагодна, што тамака будуць запісы, з кнігаў можна будзе атрымаць больш інфармацыі пра гэтую галінку Ліхадзіеўскіх.

Калі ласка, прытрымлівайцесь правапісных нормаў.
« Последнее редактирование: 16 Мая 2013, 16:29:55 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

furs

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Судя по всему мы с Вами из одного рода, уважаемый (ая)!
У моей бабушки сохранилась фотография семейства Лиходиевских, сделанная в их имении в Польше (где именно не знаю, но стараюсь уточнить). Только звали главу семейства не Кароль, а Карл. Карл Лиходиевский. Все семейство сослали на Урал, кроме 2 дочерей, одну из которых (Лиходиевскую Гелену=Елену Карловну) взял в супруги русский офицер (пошла она за него, согласно предания моей бабушки, только ради того, чтобы малютку сестру не сослали с остальными). Сосланные вернулись (опять же согласно рассказам моей бабушки, Осиповой Ванды Петровны). Предлагаю встретиться и более детально попробовать обсудить ряд вопросов. Моя бабушка сейчас проживает в г.п.Октябрьском, Октябрьского района Гомельской обл.

добрый вечер
ищу любую информацию
Лиходиевский Ка(ударение на "а")роль.
Женат на Лиходиевской Малвине.
год рождения 1855 (если не ошибаюсь)
Имели 9 детей ( помню только Ян, Эдвард,Мария (моя прабабушка. Позже стала Петуховой и жила в г.Бобруйске ..)
шляхтичи,где родились не известно, но позже переехали в Бобруйский уезд(губерню). отправлены на Урал в ссылку.

« Последнее редактирование: 16 Мая 2013, 16:30:16 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
samero,

ды забудзьце вы пра Польшчу. Ніхто зь Ліхадзіеўскіх тамака ня жыў.

Даведайцеся больш і напішыце даты жыцьця таго Карла, з кім быў жанаты, ці меў братоў-сёстраў, іхны лёс. Дзе нарадзіліся, жылі, пахаваны. Дзяцей Карла як звалі, іх даты жыцьця, з кім жаніліся, за каго замуж выходзілі.
« Последнее редактирование: 16 Мая 2013, 16:30:29 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Irina

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 37
НИАБ 333_9_1043 (стр.339)

Александр Павлов Лиходзеевский из неутв.дворян.
Сушинские, Баханович, Касперович, Юшкевич

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Адзін зь Ліхадзіеўскіх, чые продкі ў дакумэнтах скарыстоўвалі княскі тытул, прайшоў тэст ДНК. Належыць да гаплагрупы  R1a1 (сьніпы Z282+, M458+), верагодна да лініі са сьніпам L1029.

Гэта значыць, што родавае паданьне пра паходжаньне князёў Глінскіх (а ад іх кн. Ліхадзіеўскіх) ад хана Мамая — проста легенда, ня маючая нічога агульнага з рэальнасьцю. Але, канечне, патрэбны яшчэ тэсты іншых Ліхадзіеўскіх зь іншых ліній роду.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Дзмітрый

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 2
Калі цікава: У Праснаках (Капыльскі раён) на могілках бачыў помнік з надпісам " Александра ....овна жи 56л(?) ум 22 декаб 1885 г.  Стефанъ Францовъ жи 65л ум 24 авгу 1897 г Лиходзъевские".
« Последнее редактирование: 14 Июня 2013, 17:12:26 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »

Mihal

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Уважаемый Степан! Меня зовут Михаил Жаврид. Я родом из д.Ужа Копыльского района Минской области. Это в 6 км от д.Басловцы (ныне д. Борок), в которой родился Ваш родственник Степан Иванович Лиходзиевский. Родная тетя моей мамы вышла замуж и жила в д. Басловцы. Мама рассказывала, что Лиходзиевский С.И. был родственником мужа тети. Разузнаю более подробно об этом и напишу на этом сайте.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Меня зовут Михаил Жаврид.
/…/
Мама рассказывала, что Лиходзиевский С.И. был родственником мужа тети. Разузнаю более подробно об этом и напишу на этом сайте.

Пра Жаўрыдаў завядзіце асобную тэму.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

FERMENTAS

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 4
я вместо напишу:моего прадеда звали Лиходиевский Иосиф Александрович,1883-1939г,м.р. копыльский р-н,д.Песочное(предположительно),жена -Рудаковская Антонина Бонифациевна 20,01,1944 умерла,с узденского р-н.имели 5 детей.Родственники прадеда:брат Антон(1885г.р.),сестра Анета(1887-1987),сестра Стефка(в казахстане),сестра Зоня (греский р-н,д.захатиново).если есть возможность раскажите о прадеде.