ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Луцэвіч / Lucevič / Łucewicz / Луцевич  (Прочитано 32990 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

victor

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 224
Re: Луцэвіч / Lucevič / Łucewicz / Луцевич
« Ответ #15 : 05 Января 2013, 20:28:13 »
Цитировать


под деревом ссылка спр.1862, лл.170 адв. 171

Victor, возможно это указатель на дело ф.319?

да, видимо так :

"Радаслоўная дваранскага роду Луцэвічаў.
 1868 г.
 На рускай мове.
 (НГАБ, ф. 319, воп. 2, спр. 1862, арк. 170адв.-171"

Анна

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 9
Re: Луцэвіч / Lucevič / Łucewicz / Луцевич
« Ответ #16 : 08 Января 2013, 14:19:19 »
Большое спасибо. Это для меня ценно.  Правда я пыталась ответить на предыдущие вопросы, но неправильно скопировала ссылку. Естественно у меня есть древо отсканированное из Родной мовы. Если надо путь обращаются -могу выслать

Ботяновский

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 151
Re: Луцэвіч / Lucevič / Łucewicz / Луцевич
« Ответ #17 : 31 Мая 2013, 20:54:13 »
В метриках Прилепской церкви встретил запись о крещении дочери (имя неразборчиво, или Паланея, или Пелагея) родителей из застенка Липки (?) однодворца Казимира Луцевича и законной его жены Евы, оба римо-католики. Среди восприемников был мой пращур казенный крестьянин Иосиф Костеневич. Год, если не ошибаюсь, 1869.

Непонятно многое: зачем римо-католики крестили ребенка в православной церкви? (правда, встречал иногда записи о переходе католиков в православие), и непонятно, откуда мой пращур знал этого однодворца.

Был ли Казимир Луцевич родственником Янки Купалы, тоже неизвестно.

GrayRam

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 244
Re: Луцэвіч / Lucevič / Łucewicz / Луцевич
« Ответ #18 : 16 Ноября 2013, 11:28:57 »
Есть ли у уважаемых участников форума сведения о том на ком был женат Онуфрий Доминикович Луцевич (* 1814)?
Где был заключен брак? Есть ли метрические выписи?

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Луцэвіч / Lucevič / Łucewicz / Луцевич
« Ответ #19 : 16 Ноября 2013, 14:41:51 »
Есть ли у уважаемых участников форума сведения о том на ком был женат Онуфрий Доминикович Луцевич (* 1814)?
Где был заключен брак? Есть ли метрические выписи?

Калі маецца на ўвазе дзед і бабка Янкі Купалы:

Ануфры
* …… 1814, † …… /1883.
х …… Валерыя Зяньковіч гэрбу «Сестранец», * …… 1823/30, † …… 1883/, д. Юзафа Пятровіча З. і Барбары Камароўскай гэрбу …..

Шлюб павінен быў быць у Вузьдзенскім касьцёле, хросты тамсама. Можа быць, што Ануфры быў жанаты раней яшчэ адзін раз.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

GrayRam

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 244
Re: Луцэвіч / Lucevič / Łucewicz / Луцевич
« Ответ #20 : 16 Ноября 2013, 16:51:39 »
Шановный Пане Владиславе!
Большое спасибо за ваш ответ и информацию.
В метрических книгах Дубровенского РК костела за 1849 г. я нашел запись о рождении Адама сына Благ. Онуфрия и Валерии Женковитовой (так!)  Луцевичов, родившегося поутру 24 Декабря 1848 г. в фольварке Лабах.
Восприемники - Благ. Генрык Тарлецкий с супругой Благ. Марианой Биликовичовой в присутствии Благ. Антоний Буйвид Судя (т.е. судья!) с дачкой Благороднаго Теклей Якубовской...
Уж невольно подумалось, что вдруг Марианна Бильдзюкевичева, но не Биликовичева... :)
Да и Женковитова - это оказывается Зеньковичева.
Еще раз благодарю. А метрикой могу поделиться.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Луцэвіч / Lucevič / Łucewicz / Луцевич
« Ответ #21 : 16 Ноября 2013, 17:06:48 »
В метрических книгах Дубровенского РК костела

Касьцёл, відаць, Дуброўскі (ад нас. п. Дуброва), Дубровенскі касьцёл (ад нас. п. Дуброўна) — у Аршанскім пав.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Anastasia

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 21
Re: Луцэвіч / Lucevič / Łucewicz / Луцевич
« Ответ #22 : 03 Мая 2014, 20:50:46 »
Добрый день! Может быть, у кого-нибудь есть сведения о следующей линии Луцевичей:

Запасной Унтер-офицер Викентий Иосифович Луцевич, его жена Евдокия Семеновна, их дети: Ярослав и Иосиф (1901 года рождения, крещ. в Слобода-Пырашевской церкви), Елена (1904 года рождения, в Слобода-Пырашевской церкви). Проживали в урочище Перевозы.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Луцэвіч / Lucevič / Łucewicz / Луцевич
« Ответ #23 : 05 Мая 2014, 15:15:05 »
Добрый день! Может быть, у кого-нибудь есть сведения о следующей линии Луцевичей:

Запасной Унтер-офицер Викентий Иосифович Луцевич, его жена Евдокия Семеновна, их дети: Ярослав и Иосиф (1901 года рождения, крещ. в Слобода-Пырашевской церкви), Елена (1904 года рождения, в Слобода-Пырашевской церкви). Проживали в урочище Перевозы.

Пра гэтых Луцэвічаў у мяне зьвестак няма. Каля Слабады Луцэвічы жылі, на жаль, многія ня мелі ўласнай зямлі і езьдзілі па арэндзе.

Мэтрычныя кнігі Слабада-Пырашаўскай царквы захаваліся добра. Трэба іх уважліва праглядзець. Магчыма, тамака будзе запіс пра шлюб гэтага Вікенція Іосіфавіча. Важнымі зьвесткамі будзе інфармацыя пра тое, адкуль ён (зь якога нас. пункту) і хто былі, і адкуль сьведкі шлюбу — часта такімі ёсьць бліжэйшыя сваякі.

Калі ў вас ёсьць выпіскі з мэтрык, пра якія вы згадваеце, — напішыце зьвесткі пра хросных, якія там напісаныя.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Anastasia

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 21
Re: Луцэвіч / Lucevič / Łucewicz / Луцевич
« Ответ #24 : 07 Мая 2014, 17:38:04 »
Спасибо за ответ.
Вот метрики:

Об.7 или 73, № 10, 1904 г., 28 февраля (крещение 7 марта)  (Ф. 136, о.34, д.241)
Елена Луцевич
Им Перевозы мещан Викентия Иосифова Луцевича (пр) =  Евдокия Семенова (пр). С-ли: того же имения д-не Александр Адамов Корванг и Елена Антонова Язвинская (это внучка Казимира и Анели Язвинских)

256об-257, № 50-51, 1901 г., 17 (18) декабря (Ф. 136, о.34, д. 238)
Ярослав и Иосиф Луцевичи
Уроч. Перевозы дн-н запасной унтер-офицер Викентий Иосифов Луцевич (пр) = Евдокия Семенова (пр). В-ки: им. Перевозы минский мещ. Иосиф Стефанов Несилович и кр. Антонина Людвиговна Рубашная, д-не Александр Адамович Корзун и Елена Антоновна Язвинская (двоюродная сестра Антонины Рубашной) Конопельки кр. Антон Игнатьев Рубашный и д-ка Екатерина Стефанова Замбжицкая (племянница Антона Рубашного).

Луцевич-Рудаковская Елена Викентьевна

 Родилась в 1904 г., д. Перевоз Копыльского р-на; белоруска; образование н/начальное; колхозница, к-з им.Сталина. Проживала: Минская обл., Узденский р-н, п. Куль.
Арестована 17 ноября 1937 г.
Приговорена: "тройка" 14 февраля 1938 г., обв.: 68, 72 УК БССР - а/с агитация, связь с агентом польской разведки.
Приговор: ВМН, конфискация имущества Расстреляна 7 марта 1938 г. Место захоронения - Минск. Реабилитирована 14 марта 1962 г. Военный трибунал БВО

Вітальд Ханецкі

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 111
  • гэрбу "Вэнда"
Re: Луцэвіч / Lucevič / Łucewicz / Луцевич
« Ответ #25 : 08 Мая 2014, 19:57:44 »
Сьпісы Менскай мяшчанскай управы за 1894г. 

Гэтыя асобы жылі ў 1894г. у фальварку Максімавічы, 3-га стану, Ігуменскага павету.
Асобы якія былі народжаныя пасьля 1894г. былі дадаткова упісаныя ў 1916г.

Гэтая сям'я Луцэвічаў была рыма-каталіцкага веравызнаньня, акрамя дзяцей Вікенція Іосіфавіча Л., т.я. ён быў жанаты на праваслаўнай, і па закону тых часой гэты факт абавязваў хрысьціць дзяцей ад такога шюбу ў праваслаўнай царкве.
 
Луцэвіч Іосіф Фэліцыянавіч, * ... , † /1894
    яго жонка Анэля, * ... , † /1894
    іх дзеці: 1. Іван,  * 1851 г.
                    Жыў у 1894 г. з сям'ёю ў засьц.Тоўсты Лес, Ігуменскага пав.
                    (ёсьць пасямейны сьпіс)
                 2. Франц,  * 1853 г.
                     Жыў у 1894 г. фальварку Максімавічы, Ігуменскага пав.
                 3. Антон,  * 1857 г.
                 4. Вікенці,  * 1863 г.
                     Магчыма, у 1894 г., жыў з сям'ёю ў фальв.Максімавічы,
                     але дакладна не паказана.
                     Жонка Вікенція: Еўдакія, * 1874 (праваслаўная), шлюб адбыўся ў 1896.06.30
                     Іх дзеці: а) Аляксандра, * 1898 (праваслаўная)
                                  б) Марыя, * 1900  (праваслаўная)
                                  в) Яраслаў,  * 1901.12.17 (праваслаўны)
                                  г) Алена,  * 1904  (праваслаўная)
                                  д) Ядвіга,  * 1906  (праваслаўная)
                                  е) Віктар,  * 1911.02.16 (праваслаўны)
                 5. Аляксандар, * 1866
                    Жыў з сям'ёю ў фальв.Максімавічы, Ігуменскага пав.
                 6. Стэфан, * 1868
                                   Стэфана сын Іосіф, * 1897.08.15
                 7. Канстанцін, * 1869.11.09
                 8. Міхал, * 1874.02.10
« Последнее редактирование: 09 Мая 2014, 00:28:45 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
Dic, duc, fac, fer!

Anastasia

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 21
Re: Луцэвіч / Lucevič / Łucewicz / Луцевич
« Ответ #26 : 09 Мая 2014, 19:04:34 »
Вітальд, дзякуй за адказ на мой запыт. Падкажыце, у якой справе былі звесткі аб Вікенцію Луцэвічу ( Фонд 330, воп.?, спр.?,)? Гэтыя Луцэвічы хадзілі ў  уздзенскі касцел? Ці былі дочкі ў Луцэвіча Іосіфа Фэліцыянавіча? Можа, хто-небудзь сустракаў запіс аб шлюбе Людвіга Казіміравіча Язвінскага з Луцэвіч?

GrayRam

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 244
Re: Луцэвіч / Lucevič / Łucewicz / Луцевич
« Ответ #27 : 09 Мая 2014, 20:47:49 »
У прапрапрадеда Я Купалы -Юрия кроме сына Ивана (прапрадед) был сын Рыгор у которого родились сыновья Станислав - в 1793 году  и Франц. Может быть это Ваши родственники
Интересно.
Про Григория я знаю. И про Станислава. А откуда у вас сведения о наличии Франца?

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Луцэвіч / Lucevič / Łucewicz / Луцевич
« Ответ #28 : 09 Мая 2014, 21:52:05 »
Гэтыя Луцэвічы хадзілі ў  уздзенскі касцел?

Тоўсты Лес недалёка ад Узды, менавіта ў Вузьдзенскі касьцёл яны і хадзілі.

У 1811 жылі ў Лазараўшчыне, у 1834 — у Тоўстым Лесе. Але ў 18 ст. і пач. 19-га ст. іх мэтрыкі трэба глядзець у царкве ў Магільнам.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Анна 14538

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 5
Re: Луцэвіч / Lucevič / Łucewicz / Луцевич
« Ответ #29 : 15 Мая 2014, 19:04:01 »
У прапрапрадеда Я Купалы -Юрия кроме сына Ивана (прапрадед) был сын Рыгор у которого родились сыновья Станислав - в 1793 году  и Франц. Может быть это Ваши родственники
Интересно.
Про Григория я знаю. И про Станислава. А откуда у вас сведения о наличии Франца?
У меня есть родовод- напишите в личку- скину