ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Карвецкі / Karviecki / Karwecki / Карвецкий, Корвецкий  (Прочитано 47442 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2027
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Карвецкі / Karviecki / Karwecki / Карвецкий, Корвецкий
« Ответ #30 : 22 Октября 2010, 02:50:39 »
ето были польские дворяне- панцерные бояры

У Польшчы ніколі не існавала ніякіх панцырных баяраў. Гэта стан быў толькі ў Вялікім Княстве Літоўскім.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

пекар

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 27
Re: Карвецкі / Karviecki / Karwecki / Карвецкий, Корвецкий
« Ответ #31 : 22 Октября 2010, 11:02:33 »
Я писал раньше:
"Карвецкие которые проживали окола Дриссы и Себежа ещё в половине XVIII века ето были польские дворяне- панцерные бояры

1781-26-860-л62 об 63
1852 г
Кохановичи
Однодворец { jednodworzec- biedny szlachcic bez poddanych i dymów} Вавржинец Карвецки р 1805
его брат Лаврентий- жена ? Розаля-? "

Себеж и Дрисса и Кохановичи это были територя ВКЛ а Карвецкие приехали в Себеж после 1675
Они проживали в Непоротовской Волости около Себежа
Это была волост панцерных баяров
1878 г ещё там Карвецкие держили землю- 28 ДЕСЯТИН- Карвецкий Антони сын Казимира
Там много деревни Гарватки-
В этом году я был в Себежы на отдыхе
« Последнее редактирование: 05 Ноября 2010, 19:07:07 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »

Сяржук

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 34
Re: Карвецкі / Karviecki / Karwecki / Карвецкий, Корвецкий
« Ответ #32 : 04 Ноября 2010, 16:19:24 »
Добры дзень Петр! Нядаўна вы пабывалі ў населеным пункте Каханавічы Віцебскай вобласці ў маёй стрыечнай сястры Мароз Таццяны. Яны вам паказала мае дакументы з мінскага архіва па радаводу.
Калі ў вас ёсць дапаўненні з архіваў Варшавы і Вільні па маёй радаводу то калі ласка дашліце мне гэтыя звесткі. Мяне таксама цікавіць ваша версія, як наогул Карвецкіе пасяліліся ў вёсцы Выдріцкіе.
выкарыстоўвайце перакладчык http://translate.google.com/#

Dzień dobry Piotrze! Niedawno odwiedził wieś Kahanovichy obwodzie witebskim mojego kuzyna, Tatiana Moroz. Wykazały one, moje dokumenty z archiwum Mińska genealogii.
Jeśli masz jakieś dodatki do archiwów w Warszawie i Wilnie na moje drzewo genealogiczne proszę o przesłanie mi informacji. Interesuje mnie także w wersji, jak się powszechnie Karvetskie osiedlili się w kraju Vydritskie. w translatory http://translate.google.com/#

пекар

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 27
Re: Карвецкі / Karviecki / Karwecki / Карвецкий, Корвецкий
« Ответ #33 : 04 Ноября 2010, 21:36:24 »
Прывітанне Сяргей

Так, я быў у вёсцы Кох, і Gorowatki Wydrickiej ў верасні-кастрычніку
Am даследаванні сямейнай гісторыі Karweckich на працягу многіх гадоў. Сам я займаюся даследаваннямі ў архівах у поле. Часта мы ідзем да архіваў ў Вільні, мы таксама былі ў архіве ў Менску.

У мяне ёсць шмат дакументаў аб сям'і і шляхты Karweckich-заявы і іншыя дакументы. Я знайшоў іх толькі ў архівах.

Я адправіўся з жонкай у гэтым годзе ва ўсіх месцах, у Беларусі, дзе я ведаю, што я жыў Karweccy. Я пайшоў таксама ў Расею, каб Себеж - каля Себеж Karweccy жыў пасля 1675 года, калі Рэспубліка Польшча і Літва перамагла Масква.

Гэты факт дакументы дваранства, якія вынікаюць з года 1767, які я знайшоў у архіве ў Менску, а другі аргумент высакародных, якія я знайшоў у архівах у Вільні ў 1783 годзе.

Акрамя таго, многія іншыя дакументы, каб прапанаваць яго.
На падставе сваіх даследаванняў і дакументаў, я лічу, што першы называлі сябе Karweckie Rymsza / Romsza / Ramsza а пазней з вёскі ўзяў імя Karwiec Ramsza Karwecki.
Вёска высакародных Karwiec Камень Łohu затокі паблізу да літоўскай мяжы - не далёка ад Oszmiana

Можа быць, я памыляюся, але задача даследчыка шукае яго. Можа быць, мы знойдзем дзякуючы сумеснаму пошуку ісціны

Piotr

Сяржук

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 34
Re: Карвецкі / Karviecki / Karwecki / Карвецкий, Корвецкий
« Ответ #34 : 10 Декабря 2010, 11:33:39 »
Мне ўдалося знайсці рэдкую
гісторыка-дакументальная хроніка «Памяць, Верхнядзвінскі раён» у дзвюх кнігах.
Там я выявіў наступныя звесткі аб Карвецкіх. Старонка 377, кніга 1.
Сар’янскі сельскі савет, вёска КАРАНІКІ, спалена 43 двары у лютым 1943 года.
Загінулі:
Карвэцкі Антон,
Карвэцкая Казіміра.

Сяржук

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 34
Re: Карвецкі / Karviecki / Karwecki / Карвецкий, Корвецкий
« Ответ #35 : 20 Декабря 2010, 13:17:28 »
Панцырныя баяры (Зямяне)  – ваеннаслужылыя людзі ў ВКЛ у  1-й палове 15-18 стагодзя. Рекрутаваліся у пошты (ваеныя атрады) з сельскіх мяшчан, вольных людзей і зямян (пераселеная пэўная частка польскай шляхты ў ВКЛ). Па каралеўскай грамате сялілі на свабодных землях уздоўж граніцы ВКЛ з Маскоўскай дзяржавай (віцебска-пскоўскае і смаленскае парубежжа. У 1597 годзе за панцырнымі баярамі замацаваны Непоротовічскае, Езярышчанскае і іншыя ваяводствы). На ўмовах бясплатнага карыстаня зямлёю і іншымі правамі яны прысягалі спраўна несці вайсковую службу (памежную варту), падпарадкоўваліся ўраду мясцовага замка. У адрозненне ад шляхты не ўдзельнічалі ў сойміках. Павінны былі плаціць чынш і каняўшчыну, судзіць іх мог толькі суд, дазвалялася займацца рамёствамі, промысламі і гандлем нароўні з купцамі і мяшчанамі. Ў выпадку вайны выступалі не пад павятовай харугвай, а толькі ў атрадзе пана.  У войска мусілі станавіцца з канём і рыштункам (снаряженіем). Рыштунак 16 стагоддзя: мець добрага каня з сядлом, панцыр, шлем-прылбіцу з забралам, меч або корд, кап’ё, каляровае адзенне, сагайдак, шчыт-павезу і шпоры. Рыштунак у 17-18 стагоддзе: мець добрага каня казацкага, дзіду, пару пісталетаў ля лукі і бандалет на поясе. Пачынальна з рэвізіі 1834 гады у Расійскай імперыі ўлічваліся галоўным чынам як сяляне.

Как продолжение:
Саслоўе аднадворац - Однодво́рцы в Российской империи — особый класс военных земледельцев, живших на окраинах Московии и обязанных нести охрану пограничья. Фактически занимали промежуточное положение между мелкими помещиками и крестьянами, но не слились ни с теми, ни с другими, чем и обусловилось своеобразие их культурно-бытового типа. Правительство давало однодворцам небольшой земельный участок и одну семью (двор) крепостных крестьян для его обработки. Владели землей по праву четвертного владения. В 1866 году эта сословная группа упразднена, но название сохранилось за потомками.

пекар

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 27
Re: Карвецкі / Karviecki / Karwecki / Карвецкий, Корвецкий
« Ответ #36 : 21 Декабря 2010, 00:40:35 »
Siergiej- doskonały materiał , wszystko o jednodworcach i pancernych bojarach się zgadza.
Nasi przodkowie wywodzą się własnie z tej polskiej szlachty , która osiadła po 1675 roku w okolicach Siebieża jako pancerni bojarzy. Sądzę ,że jednym z miejsc w których otrzymali ziemię na własnośc było Ławrowo

Taką wsią pancernych bojarów była prawdopodobnie wieś Ławrowo koło Siebieża.
W tej wsi mieszkali Polacy - katolicy - drobna szlachta. Byli to min. Karweccy , Łabeccy i inni.
Do dzisiaj w tej wsi mieszkają katolicy. Co prawda chodzą modlić sie do cerkwi ale są katolikami. Kościoła katolickiego w Siebieżu nie ma. Jeden ze starszych mieszkańców Ławrowa to własnie Polak- sporo wiedzący o dawnej historii.
Jak się spotkamy w Mińsku to wszystko opowiem.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Сяргей --ідэальны матэрыял, усё bojarach jednodworcach і браняваныя згодны.

 Нашы продкі прыходзяць толькі з польскага - litowskobo дваранства, якія пасяліліся пасля 1675 года ў вобласці, як танк баяраў Себеж. Я думаю, што адно з месцаў, у якіх яны атрымалі зямлю сваіх уласных было Ławrowo

 Гэтая вёска была, верагодна, браняваныя баяраў Ławrowo вёсцы недалёка Себеж.
 У гэтай вёсцы жылі палякі - каталікі - нязначныя дваранства. Яны хвілін. Karweccy, Łabeccy і іншыя.
 Па гэтай дзень каталікі гэтай вёсцы жывуць. Праўда, ісці маліцца ў царкву, але яны з'яўляюцца каталікамі. Каталіцкая Царква ў Siebieżu няма. Адзін са старэйшых жыхароў Лаўроў, гэта полюс-ведаючы шмат аб старажытнай гісторыі.
 Як мы сустракаемся ў Менску будзе сказаць усё гэта.

Сяржук

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 34
Re: Карвецкі / Karviecki / Karwecki / Карвецкий, Корвецкий
« Ответ #37 : 18 Января 2011, 19:55:52 »
В Сводной базе данных МИПЦ 'Отечество' www.ipc.antat.ru/

КОРВАЦКИЙ АНТОН КАЗЕМИРОВИЧ
Год рожденія 1895 г.р.
Звание: Старший лейтенант
Дата смерті: 27/04/45;
Область захоронения: Польша;
Место захоронения: Вроцлавское воеводство, Вроцлав, р-н Скавроня Гура, ул.Списка (Дзиалдовска).
Источник сведений: Список советских воинов, похороненных в Польше (данные АПН)

Корвацкий Степан Николаевич
Дата смерті: неізвестна
Область захоронения: Польша, Опольское в-во; Место захоронения: г.Кендзежин р-н Козле
Архивный источник: Дело: том 2; Лист: стр. 393
Источник сведений: Погибшие в Польше (книга Пшимановского)

КОРВАЦКИЙ СТЕПАН НИКОЛАЕВИЧ,
Год рожденія 1904 г.р.
Дата смерті: 19/01/45;
Область захоронения: Польша; Место захоронения: Опольское воеводство,
Кендзежин-Кожле.(Территория лесопарка).
Источник сведений: Список советских воинов, похороненных в Польше (данные АПН)

и еще одна книга на русском языке из серии Неизвестные войны А.Тарас "Грюнвальд, 15 июля 1410 года" - супер!

Сяржук

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 34
Re: Карвецкі / Karviecki / Karwecki / Карвецкий, Корвецкий
« Ответ #38 : 19 Января 2011, 23:12:21 »
Электронная версія Государственного исторического архива Латвии „Raduraksti” на русском языке предоставляет возможность заниматься исследованием истории своей семьи.

„Raduraksti”представляет собой коллекцию иллюстраций , поэтому поиск документов, используя персональные данные (например, фамилию) не возможен.
Ссылка http://www.lvva-raduraksti.lv/ru.html

доступны для ізученія орігіналые метрические книги евангелически-лютеранских, Римско-католических, православных приходов, равинатов Латвии, документы Всероссийской переписи 1897 г. Курляндской, Лифляндской и латышской части Витебской губернии.

Начата работа по размещению ревизских сказок Лифляндской, Курляндской и Витебской губерний.

Там точно есть Карвецкие! Кто найдет - выставляйте.

пекар

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 27

Глядя на место, называемое Чичилицы или Чечилицы
 Активы этого или похожим именем существовала в графстве Дрисса в 1863 году. На картах 1930 года, но нет такого места.
 В этой деревне или имущество Ramsza Karwecki Александр жил. Для участия в январского восстания в 1863 году был арестован и деревня с таким названием была конфискована.
 Возможно, после конфискации деревне название было изменено

 Спасибо за помощь
 Петр

Сяржук

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 34
Re: Карвецкі / Karviecki / Karwecki / Карвецкий, Корвецкий
« Ответ #40 : 10 Апреля 2011, 18:33:16 »
Прывітанне Петр!
 
Населены пункт Чичилицы сёння не існуе.
Ён знаходзіўся ў трыкутніку Бельковщина-Жовнино-Редкорово.
Гэтыя вёскі ёсць сёння. Яны размешчаны побач з Верхнедвинском (Дрыса).
На беларускіх картах квадрат 18Б, справа ад Верхнедвинска.

З павагай Сяржук.

Эдуард Георгиевич

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
  ......
Корвецкий Виктор Францевич родился 1908, последнее место службы упр. 54 сд красноармеец, убит 09.05.1945. СЛАВА ГЕРОЮ. И ….что я и хотел найти – это место рождения БССР, Полоцкий округ, Дриссенский р-н, Сарьянский с/с, д. Жуминово.

Такая же путаница и в документах родителей уважаемого В.Карвецкого.

От сюда следует, что вот к этому Карвецкі / Karviecki / Karwecki / Карвецкий, надо добавить при поиске родословной и советский вариант фамилии Корвецкий.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Здравствуйте,дорогой друг!
Карвецкий Виктор Францевич,а точнее Викентий Францевич Карвецкий мой родной дядя.Случайно попал на сайт и брызнули слёзы сдержаться не смог.Моя мама урождённая Карвецкая Анастасия Францевна.Она рассказывала мне о своих братьях.Их было несколько и две сестры-моя мама и старшая сестра Эмилия Францевна,которая вышла замуж за парня из
соседской деревни Городок или Городки и приняла фамилию Бужинская Э.Ф. .Звали её мужа Фома отчество не помню.У них родился уже в Ленинграде сын Леонид и дочь Ольга Бужинская.Фома (назову его) Петрович и его сын Лёнечка умерли у меня на глазах в 1941 году от голодной смерти.Дочь Ольга Фоковна Бужинская 76 лет  живёт в Санкт-Петербурге.
Моя мама рано потеряла свою мать - ей было 4 года и на её долю пришлось очень приочень тяжёлое нерадостное детсво.Мама умерла в 1999 году. У моего дяди Вити ,как его звали,т.е. Викентия Францевича Карвецкого в Ленинграде родился сын Карвецкий Николай,который трагически погиб в 17-18 лет,а его мама Софья Карвецкая скончалась в Ленинграде в 80-х годах.
Дорогой Сяржук ,если Вам интересно или есть вопросы - пишите.С уважением Эдуард Лозовой Санкт-Петербург.

пекар

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 27
W roku 2010 w czasie podróży po Białorusi i Rosji w miejscowościach gdzie mieszkali Karweccy - potomkowie naszych wspólnych przodków.

Byliśmy razem z żoną również we wsi Żulinowo i w miejscu gdzie kiedyś była wieś Zapasiszki.
W tych wsiach mieszkali na poczatku XX wieku Karweccy.

W Żulinowie koło miasteczka Saria starzy mieszkańcy wsi opowiedzieli nam historię Karweckich którzy tam mieszkali.

Oto jest ta opowieść:

                                                      GNIAZDO POŁOCKIE-WITEBSKIE/
                                                               REJON DRISSA/DRYSSA
                                                                    WIEŚ ŻulINOWO

Franciszek Karwecki s.???/ur.ok.1880 {prawdopodobnie wieś Żulinowo , Sariański  Sielsowiet , Driśnieński Rejon { Drissa} , Połocki Okręg,

Dzieci:
1.  Wiktor Karwecki s.Franciszka  ur.1908 – czerwonoarmista , zginął 09.05.1945
Корвецкий Виктор Францевич родился 1908, последнее место службы упр. 54 сд красноармеец, убит 09.05.1945. СЛАВА ГЕРОЮ. И ….что я и хотел найти – это место рождения БССР, Полоцкий округ, Дриссенский р-н, Сарьянский с/с, д. Жуминово
2. Franciszek Karwecki s. Franciszka ur. 1911- Żulinowo// Rejon Drissa, Okręg Połocki, - żona Elizawieta c. Sylwestra.
Карвецкий Франц Францевич родился 1911 году Витебская обл., Дриссенский р-н, д. Жулиново, красноармеец место службы ВТ 189 сд, выбыл 1942 по причине 10 л. л/c
3. Wincenty Karwecki ur.????
4. Emilia Karwecka ur??
5. Anastazja Karwecka ur.???
6.  Włodzimierz Karwecki s. Franciszka-zm.1976 roku
Dwaj synowie i córka
1934 , drugi młodszy . Córka zmarła kiedy była mała.
W czasie wojny karna ekspedycja niemiecka wzięła żonę Franciszka i dzieci na roboty do Niemiec.Ona była na robotach a dzieci w innym obozie gdzie była lżejsza praca. Po wyzwoleniu dzieci w jakis sposób zostały wywiezione do Izraela a kobieta wróciła do Jurałowa.
– ranny na wojnie , wrócił do domu, pracował tutaj ,potem mieszkał we wsi Gromówka a potem we wsi Jurałowo.Był inwalidą, żona była chora ,lezała w szpitalu . On lubił pić, zgubił pieniądze, przychodziły kobiety i okradały jego.
Pewnego razu koledzy z którymi pił ukradli mu pieniadze. Ponieważ on wiedział kto go okradł i domyślał się ,że okradła go jedna z kobiet która przyszła z mężem więc kiedy kobieta poszła a mężczyzna usnął zastrzelił go ze strzelby . Potem szukał kobiety aby ja zabić .Próbował wejść do jej domu ale ponieważ był chromy na nogę to nie mógł wejść do domu . Wrócił więc do swojego domu i popełnił samobójstwo strzelając sobie w brodę.
Mieszkali we wsi  Reut Bolesław, Reut Anton, Tomaszczuk Sylwester, Szydłowski, Karwecki,  Cyra

W ŻULINOWIE Było 6 domów. Mieszkańcy wsi byli katolikami.

Relacja p. Szydłowski Gienadij Jakowlewicz.Rocznik 1934

W miejscowości Saria mieszkała też druga rodzina Karweckich.





пекар

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 27

Moja żona Ewa Karwecka u p.Gienadija Szydłowskiego we wsi Żulinowo k/Saria


пекар

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 27
Moj e-mail
pekar1@o2.pl

Piszę książkę o Karweckich z Polski, Białorusi, Łotwy i Rosji.

Piotr Karwecki